MIC5238-1.3YD5
IC REG LDO 1.3V .15A TSOT23-5
product image
MIC5238-1.3YD5 Picture
SeekIC No. : 003593430 Detail
MIC5238-1.3YD5: IC REG LDO 1.3V .15A TSOT23-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MIC5238-1.3YD5
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - RTC Bus Interface : 2-Wire, I2C
Manufacturer: Micrel Inc Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 1.3V Voltage - Input: Up to 6V
Voltage - Dropout (Typical): 0.31V @ 150mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 150mA Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Current - Output: 150mA
Package / Case: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package: TSOT-23-5
Voltage - Input: Up to 6V
Voltage - Output: 1.3V
Packaging: BulkAlternate Packaging
Manufacturer: Micrel Inc
Voltage - Dropout (Typical): 0.31V @ 150mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationMIC5238-1.3YD5
VendorMicrel Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTSOT-23-5, TSOT-5
PackagingBulk
Current - Output150mA
Voltage - Output1.3V
Voltage - Input1.5 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)350mA