MIC5239-1.5BMM
IC REG LDO 1.5V .5A 8-MSOP
product image
MIC5239-1.5BMM Picture
SeekIC No. : 003586762 Detail
MIC5239-1.5BMM: IC REG LDO 1.5V .5A 8-MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MIC5239-1.5BMM
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Micrel Inc
Regulator Topology: Positive Fixed Date Format : DW:DM:M:Y
Voltage - Output: 1.5V Voltage - Input: 2.3 V ~ 30 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.35V @ 500mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 500mA Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Supplier Device Package: 8-MSOP
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Input: 2.3 V ~ 30 V
Voltage - Output: 1.5V
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package: 8-MSOP
Voltage - Dropout (Typical): 0.35V @ 500mA
Packaging: Tube
Manufacturer: Micrel Inc
Current - Output: 500mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationMIC5239-1.5BMM
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP,
PackagingTube
Current - Output500mA
Voltage - Output1.5V
Voltage - Input2.3 ~ 30 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)850mA