MIC5239-1.8YS
IC REG LDO 1.8V .5A SOT-223
product image
MIC5239-1.8YS Picture
SeekIC No. : 003589717 Detail
MIC5239-1.8YS: IC REG LDO 1.8V .5A SOT-223
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MIC5239-1.8YS
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Micrel Inc
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 1.8V
Package / Case : SOIC-14 Narrow Voltage - Input: 2.3 V ~ 30 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.35V @ 500mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 500mA Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA Supplier Device Package: SOT-223
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output: 1.8V
Voltage - Input: 2.3 V ~ 30 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.35V @ 500mA
Packaging: Bulk
Manufacturer: Micrel Inc
Supplier Device Package: SOT-223
Current - Output: 500mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationMIC5239-1.8YS
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-223, SC-73, TO-261 (3 Leads + Tab)
PackagingBulk
Current - Output500mA
Voltage - Output1.8V
Voltage - Input2.3 ~ 30 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)850mA