MIC5245-3.3YMM
IC REG LDO 3.3V .15A 8-MSOP
product image
MIC5245-3.3YMM Picture
SeekIC No. : 003589923 Detail
MIC5245-3.3YMM: IC REG LDO 3.3V .15A 8-MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MIC5245-3.3YMM
Quick Details
Series: - Manufacturer: Micrel Inc
Regulator Topology: Positive Fixed Date Format : DW:DM:M:Y
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: Up to 6V
Voltage - Dropout (Typical): 0.15V @ 150mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 150mA Current - Limit (Min): 160mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Supplier Device Package: 8-MSOP
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 3.3V
Current - Output: 150mA
Voltage - Input: Up to 6V
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package: 8-MSOP
Current - Limit (Min): 160mA
Packaging: Tube
Voltage - Dropout (Typical): 0.15V @ 150mA
Manufacturer: Micrel Inc
Parameters:
Technical/Catalog InformationMIC5245-3.3YMM
Current - Output150mA
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input2.7 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)160mA