MIC5249-2.8YMM
IC REG LDO 2.8V .3A 8-MSOP
product image
MIC5249-2.8YMM Picture
SeekIC No. : 003592048 Detail
MIC5249-2.8YMM: IC REG LDO 2.8V .3A 8-MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MIC5249-2.8YMM
Quick Details
Series: - Manufacturer: Micrel Inc
Date Format : DW:DM:M:Y Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 2.8V Voltage - Input: Up to 6V
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 300mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 300mA Current - Limit (Min): 300mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Supplier Device Package: 8-MSOP
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 2.8V
Voltage - Input: Up to 6V
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package: 8-MSOP
Packaging: Tube
Current - Limit (Min): 300mA
Manufacturer: Micrel Inc
Current - Output: 300mA
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 300mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationMIC5249-2.8YMM
Current - Output300mA
Voltage - Output2.8V
Voltage - Input2.7 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)300mA