MIC5265-2.8YD5
IC REG LDO 2.8V .15A TSOT23-5
product image
MIC5265-2.8YD5 Picture
SeekIC No. : 003594478 Detail
MIC5265-2.8YD5: IC REG LDO 2.8V .15A TSOT23-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MIC5265-2.8YD5
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - RTC Bus Interface : 2-Wire, I2C
Manufacturer: Micrel Inc Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 2.8V Voltage - Input: Up to 5.5V
Voltage - Dropout (Typical): 0.21V @ 150mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 150mA Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Input: Up to 5.5V
Current - Output: 150mA
Package / Case: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package: TSOT-23-5
Voltage - Output: 2.8V
Packaging: BulkAlternate Packaging
Manufacturer: Micrel Inc
Voltage - Dropout (Typical): 0.21V @ 150mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationMIC5265-2.8YD5
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTSOT-23-5, TSOT-5
PackagingBulk
Current - Output150mA
Voltage - Output2.8V
Voltage - Input2.7 ~ 5.5 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)225mA