MJ15003G
Transistors Bipolar (BJT) 20A 140V 250W NPN
product image
MJ15003G Picture
SeekIC No. : 00204857 Detail
MJ15003G: Transistors Bipolar (BJT) 20A 140V 250W NPN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MJ15003G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : NPN Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 140 V
Emitter- Base Voltage VEBO : 5 V Maximum DC Collector Current : 20 A
DC Collector/Base Gain hfe Min : 25 Configuration : Single
Maximum Operating Frequency : 2 MHz (Min) Maximum Operating Temperature : + 200 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-204AA
Packaging : Tray
Description
Transistor Polarity : NPN
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Emitter- Base Voltage VEBO : 5 V
DC Collector/Base Gain hfe Min : 25
Maximum Operating Temperature : + 200 C
Packaging : Tray
Maximum Operating Frequency : 2 MHz (Min)
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 140 V
Maximum DC Collector Current : 20 A
Package / Case : TO-204AA
Parameters:
Technical/Catalog InformationMJ15003G
VendorON Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Transistor TypeNPN
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)140V
Current - Collector (Ic) (Max)20A
Power - Max250W
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce25 @ 5A, 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic1V @ 500mA, 5A
Frequency - Transition2MHz
Current - Collector Cutoff (Max)250A