MK05-1A66C-500W
Proximity Sensors 1 Form A Screw Mt AT 1520 Wire Term
product image
MK05-1A66C-500W Picture
SeekIC No. : 002681142 Detail
MK05-1A66C-500W: Proximity Sensors 1 Form A Screw Mt AT 1520 Wire Term
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MK05-1A66C-500W
Mfg:
MEDER electronic
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Sensing Method : Magnetic Supply Voltage : 200 V
Mounting Style : Screw Maximum Operating Temperature : + 70 C
Minimum Operating Temperature : - 5 C Series : MK05
Description
Output Configuration :
Sensing Distance :
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Sensing Method : Magnetic
Minimum Operating Temperature : - 5 C
Supply Voltage : 200 V
Mounting Style : Screw
Series : MK05
Parameters:
Technical/Catalog InformationMK05-1A66C-500W
VendorMEDER electronic
CategorySwitches
TypeMolded Body
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
CircuitSPST-NO
Switching Power (Max)10W
Switching Voltage (DC) (Max)200V
Switching Current (DC) (Max)500mA
MagnetNot Specified
Must Operate15 ~ 20AT
Must Release-
PackagingBulk
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names MK05 1A66C 500W