MK14-1A66C-200W
Proximity Sensors 1 Form A Cylindrical AT 1520 Wire Term
product image
MK14-1A66C-200W Picture
SeekIC No. : 002681137 Detail
MK14-1A66C-200W: Proximity Sensors 1 Form A Cylindrical AT 1520 Wire Term
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MK14-1A66C-200W
Mfg:
MEDER electronic
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Sensing Method : Magnetic Supply Voltage : 200 V
Mounting Style : Wire Maximum Operating Temperature : + 70 C
Minimum Operating Temperature : - 5 C Series : MK14
Description
Sensing Distance :
Output Configuration :
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Sensing Method : Magnetic
Minimum Operating Temperature : - 5 C
Mounting Style : Wire
Supply Voltage : 200 V
Series : MK14
Parameters:
Technical/Catalog InformationMK14-1A66C-200W
VendorMeder Electronic Inc
CategorySwitches
TypeMolded Body
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Termination StyleWire Leads
CircuitSPST-NO
Switching Power (Max)10W
Switching Voltage (DC) (Max)200V
Switching Current (DC) (Max)500mA
MagnetNot Specified
Must Operate15 ~ 20AT
Must Release-
PackagingBulk
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names MK14 1A66C 200W