MLF2012A1R2K
RF Inductors 0805 1.2uH 10%
product image
MLF2012A1R2K Picture
SeekIC No. : 001208966 Detail
MLF2012A1R2K: RF Inductors 0805 1.2uH 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLF2012A1R2K
Quick Details
Inductance : 1.2 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 50 mAmps Maximum DC Resistance : 0.5 Ohms
Self Resonant Frequency : 65 MHz Q Minimum : 45
Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 2012
Description
Termination Style : SMD/SMT
Maximum DC Resistance : 0.5 Ohms
Tolerance : 10 %
Q Minimum : 45
Inductance : 1.2 uH
Maximum DC Current : 50 mAmps
Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C
Package / Case : 2012
Self Resonant Frequency : 65 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLF2012A1R2K
VendorTDK Corporation (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.2H
Tolerance±10%
Package / Case0805 (2012 metric)
PackagingCut Tape (CT)
TypeFerrite Core
Current 80mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq45 @ 10MHz
Self Resonant Freq150MHz
DC Resistance (DCR)350.0 mOhm Max