MLK1005S1N0S
RF Inductors 0402 1.0nH 0.3nH Tol
product image
MLK1005S1N0S Picture
SeekIC No. : 001211030 Detail
MLK1005S1N0S: RF Inductors 0402 1.0nH 0.3nH Tol
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLK1005S1N0S
Mfg:
TDK
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 1 nH Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 500 mAmps Maximum DC Resistance : 0.1 Ohms
Self Resonant Frequency : 12 MHz Q Minimum : 5
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Description
Package / Case :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 500 mAmps
Inductance : 1 nH
Q Minimum : 5
Maximum DC Resistance : 0.1 Ohms
Self Resonant Frequency : 12 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLK1005S1N0S
VendorTDK Corporation
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1nH
Tolerance±0.3nH
Package / Case0402 (1005 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCeramic
Current 500mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq5 @ 100MHz
Self Resonant Freq16.9GHz
DC Resistance (DCR)100.0 mOhm Max