MLK1005S1N2S
RF Inductors 0402 1.2nH 0.3nH Tol
product image
MLK1005S1N2S Picture
SeekIC No. : 001209945 Detail
MLK1005S1N2S: RF Inductors 0402 1.2nH 0.3nH Tol
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLK1005S1N2S
Quick Details
Inductance : 1.2 nH Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 500 mAmps Maximum DC Resistance : 0.15 Ohms
Self Resonant Frequency : 11 MHz Q Minimum : 5
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 500 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.15 Ohms
Q Minimum : 5
Inductance : 1.2 nH
Self Resonant Frequency : 11 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLK1005S1N2S
VendorTDK Corporation (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.2nH
Tolerance±0.3nH
Package / Case0402 (1005 metric)
PackagingCut Tape (CT)
TypeCeramic
Current 500mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq5 @ 100MHz
Self Resonant Freq14.4GHz
DC Resistance (DCR)120.0 mOhm Max