MLK1005S1N5S
RF Inductors 0402 1.5nH 0.3nH Tol
product image
MLK1005S1N5S Picture
SeekIC No. : 001210889 Detail
MLK1005S1N5S: RF Inductors 0402 1.5nH 0.3nH Tol
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLK1005S1N5S
Quick Details
Inductance : 1.5 nH Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 500 mAmps Maximum DC Resistance : 0.16 Ohms
Self Resonant Frequency : 9.5 MHz Q Minimum : 6
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 500 mAmps
Q Minimum : 6
Inductance : 1.5 nH
Maximum DC Resistance : 0.16 Ohms
Self Resonant Frequency : 9.5 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLK1005S1N5S
VendorTDK Corporation
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.5nH
Tolerance±0.3nH
Package / Case0402 (1005 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCeramic
Current 500mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq6 @ 100MHz
Self Resonant Freq12.2GHz
DC Resistance (DCR)150.0 mOhm Max