MLK1005S1N8S
RF Inductors 0402 1.8nH 0.3nH Tol
product image
MLK1005S1N8S Picture
SeekIC No. : 001209664 Detail
MLK1005S1N8S: RF Inductors 0402 1.8nH 0.3nH Tol
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLK1005S1N8S
Quick Details
Inductance : 1.8 nH Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 500 mAmps Maximum DC Resistance : 0.2 Ohms
Self Resonant Frequency : 8.5 MHz Q Minimum : 3
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 500 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.2 Ohms
Inductance : 1.8 nH
Self Resonant Frequency : 8.5 MHz
Q Minimum : 3
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLK1005S1N8S
VendorTDK Corporation (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.8nH
Tolerance±0.3nH
Package / Case0402 (1005 metric)
PackagingCut Tape (CT)
TypeCeramic
Current 500mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq6 @ 100MHz
Self Resonant Freq10.9GHz
DC Resistance (DCR)170.0 mOhm Max