MLK1005S2N7S
RF Inductors 0402 2.7nH 0.3nH Tol
product image
MLK1005S2N7S Picture
SeekIC No. : 001210888 Detail
MLK1005S2N7S: RF Inductors 0402 2.7nH 0.3nH Tol
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLK1005S2N7S
Quick Details
Inductance : 2.7 nH Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 500 mAmps Maximum DC Resistance : 0.23 Ohms
Self Resonant Frequency : 7.5 MHz Q Minimum : 6
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 500 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.23 Ohms
Q Minimum : 6
Inductance : 2.7 nH
Self Resonant Frequency : 7.5 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLK1005S2N7S
VendorTDK Corporation (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance2.7nH
Tolerance±0.3nH
Package / Case0402 (1005 metric)
PackagingCut Tape (CT)
TypeCeramic
Current 500mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq6 @ 100MHz
Self Resonant Freq9.1GHz
DC Resistance (DCR)200.0 mOhm Max