MLK1005S5N6D
RF Inductors 0402 5.6nH 0.5nH Tol
product image
MLK1005S5N6D Picture
SeekIC No. : 001211361 Detail
MLK1005S5N6D: RF Inductors 0402 5.6nH 0.5nH Tol
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLK1005S5N6D
Mfg:
TDK
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 5.6 nH Tolerance : 0.5 nH
Maximum DC Current : 400 mAmps Maximum DC Resistance : 0.35 Ohms
Self Resonant Frequency : 5.7 MHz Q Minimum : 22
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Description
Package / Case :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : SMD/SMT
Maximum DC Current : 400 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.35 Ohms
Inductance : 5.6 nH
Q Minimum : 22
Tolerance : 0.5 nH
Self Resonant Frequency : 5.7 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLK1005S5N6D
VendorTDK Corporation
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance5.6nH
Tolerance±0.5nH
Package / Case0402 (1005 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCeramic
Current 400mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq7 @ 100MHz
Self Resonant Freq6.7GHz
DC Resistance (DCR)300.0 mOhm Max