MLK1005S8N2D
RF Inductors 0402 8.2nH 0.5nH Tol
product image
MLK1005S8N2D Picture
SeekIC No. : 001211273 Detail
MLK1005S8N2D: RF Inductors 0402 8.2nH 0.5nH Tol
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLK1005S8N2D
Mfg:
TDK
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 8.2 nH Tolerance : 0.5 nH
Maximum DC Current : 350 mAmps Maximum DC Resistance : 0.42 Ohms
Self Resonant Frequency : 5 MHz Q Minimum : 25
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Description
Package / Case :
Inductance : 8.2 nH
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : SMD/SMT
Q Minimum : 25
Maximum DC Current : 350 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.42 Ohms
Tolerance : 0.5 nH
Self Resonant Frequency : 5 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLK1005S8N2D
VendorTDK Corporation
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance8.2nH
Tolerance±0.5nH
Package / Case0402 (1005 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCeramic
Current 350mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq7 @ 100MHz
Self Resonant Freq6GHz
DC Resistance (DCR)380.0 mOhm Max