MLK1005SR10J
RF Inductors 0402 100nH 5%
product image
MLK1005SR10J Picture
SeekIC No. : 001210466 Detail
MLK1005SR10J: RF Inductors 0402 100nH 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLK1005SR10J
Quick Details
Inductance : 100 nH Tolerance : 5 %
Maximum DC Current : 100 mAmps Maximum DC Resistance : 2.2 Ohms
Self Resonant Frequency : 0.8 MHz Q Minimum : 6
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 5 %
Inductance : 100 nH
Q Minimum : 6
Maximum DC Resistance : 2.2 Ohms
Maximum DC Current : 100 mAmps
Self Resonant Frequency : 0.8 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLK1005SR10J
VendorTDK Corporation (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance100nH
Tolerance±5%
Package / Case0402 (1005 metric)
PackagingDigi-Reel?
TypeCeramic
Current 100mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq6 @ 100MHz
Self Resonant Freq1.9GHz
DC Resistance (DCR)2.200 Ohm Max