MLP102M200EB1A
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 200V 20% FLATPACK
product image
MLP102M200EB1A Picture
SeekIC No. : 00715169 Detail
MLP102M200EB1A: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 200V 20% FLATPACK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLP102M200EB1A
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 1000 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 200 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 76.2 mm L
Product : Flat Pack Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Capacitance : 1000 uF
Voltage Rating : 200 Volts
Product : Flat Pack Electrolytic Capacitors
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Dimensions : 76.2 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLP102M200EB1A
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1000F
ESR (Equivalent Series Resistance)158.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-55°C ~ 85°C
Size / Dimension-
Lead Spacing1" (25.40mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating200V