MLP111M450EK0C
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 110uF 450V 20%
product image
MLP111M450EK0C Picture
SeekIC No. : 00709590 Detail
MLP111M450EK0C: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 110uF 450V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLP111M450EK0C
Quick Details
Capacitance : 110 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 44.45 mm Dia. x 38.1 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 450 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Product : Flat Pack Electrolytic Capacitors
Capacitance : 110 uF
Dimensions : 44.45 mm Dia. x 38.1 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLP111M450EK0C
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance110F
ESR (Equivalent Series Resistance)1.456 Ohm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W x 0.500" H (38.10mm x 44.45mm x 12.70mm)
Lead Spacing1" (25.40mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating450V