MLP112M100EK0A
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1100uF 100V 20% FLATPACK
product image
MLP112M100EK0A Picture
SeekIC No. : 00715202 Detail
MLP112M100EK0A: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1100uF 100V 20% FLATPACK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLP112M100EK0A
Quick Details
Capacitance : 1100 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 100 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 44.45 mm Dia. x 38.1 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 100 Volts
Product : Flat Pack Electrolytic Capacitors
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Dimensions : 44.45 mm Dia. x 38.1 mm L
Capacitance : 1100 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLP112M100EK0A
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1100F
ESR (Equivalent Series Resistance)112.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-55°C ~ 85°C
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W x 0.500" H (38.10mm x 44.45mm x 12.70mm)
Lead Spacing1" (25.40mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating100V