MLP131M420EK0A
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 130uF 420V 20% FLATPACK
product image
MLP131M420EK0A Picture
SeekIC No. : 00724542 Detail
MLP131M420EK0A: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 130uF 420V 20% FLATPACK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLP131M420EK0A
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 130 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 420 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 44.45 mm Dia. x 38.1 mm L
Product : Flat Pack Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 420 Volts
Product : Flat Pack Electrolytic Capacitors
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Dimensions : 44.45 mm Dia. x 38.1 mm L
Capacitance : 130 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLP131M420EK0A
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance130F
ESR (Equivalent Series Resistance)1.320 Ohm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension-
Lead Spacing1" (25.40mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating420V