MLP171M450EA0A
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 170uF 450V 20% FLATPACK
product image
MLP171M450EA0A Picture
SeekIC No. : 00724740 Detail
MLP171M450EA0A: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 170uF 450V 20% FLATPACK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLP171M450EA0A
Quick Details
Capacitance : 170 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 44.45 mm Dia. x 50.8 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 450 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Product : Flat Pack Electrolytic Capacitors
Dimensions : 44.45 mm Dia. x 50.8 mm L
Capacitance : 170 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLP171M450EA0A
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance170F
ESR (Equivalent Series Resistance)973.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension-
Lead Spacing1" (25.40mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating450V