MLP173M010EK0A
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 17000uF 10V 20% FLATPACK
product image
MLP173M010EK0A Picture
SeekIC No. : 00724390 Detail
MLP173M010EK0A: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 17000uF 10V 20% FLATPACK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLP173M010EK0A
Quick Details
Capacitance : 0.017 Farad Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 10 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 44.45 mm Dia. x 38.1 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 10 Volts
Product : Flat Pack Electrolytic Capacitors
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Dimensions : 44.45 mm Dia. x 38.1 mm L
Capacitance : 0.017 Farad
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLP173M010EK0A
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance17000F
ESR (Equivalent Series Resistance)77.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-55°C ~ 85°C
Size / Dimension-
Lead Spacing1" (25.40mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating10V