MLP433M010EB0A
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 43000uF 10V 20% FLATPACK
product image
MLP433M010EB0A Picture
SeekIC No. : 00731251 Detail
MLP433M010EB0A: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 43000uF 10V 20% FLATPACK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLP433M010EB0A
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~5
  • 5~10
Quick Details
Capacitance : 0.043 Farad Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 10 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 44.45 mm Dia. x 76.2 mm L
Product : Flat Pack Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 10 Volts
Product : Flat Pack Electrolytic Capacitors
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Dimensions : 44.45 mm Dia. x 76.2 mm L
Capacitance : 0.043 Farad
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLP433M010EB0A
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance43000F
ESR (Equivalent Series Resistance)30.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-55°C ~ 85°C
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W x 0.500" H (76.20mm x 44.45mm x 12.70mm)
Lead Spacing1" (25.40mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating10V