MLP442M050EK1A
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 4400uF 50V 20% FLATPACK
product image
MLP442M050EK1A Picture
SeekIC No. : 00715431 Detail
MLP442M050EK1A: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 4400uF 50V 20% FLATPACK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLP442M050EK1A
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 4400 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 44.45 mm Dia. x 38.1 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 50 Volts
Product : Flat Pack Electrolytic Capacitors
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Dimensions : 44.45 mm Dia. x 38.1 mm L
Capacitance : 4400 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLP442M050EK1A
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance4400F
ESR (Equivalent Series Resistance)70.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-55°C ~ 85°C
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W x 0.500" H (38.10mm x 44.45mm x 12.70mm)
Lead Spacing1" (25.40mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating50V