MLW3012-12-RB-1A
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V
product image
MLW3012-12-RB-1A Picture
SeekIC No. : 004169485 Detail
MLW3012-12-RB-1A: SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLW3012-12-RB-1A
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: MLW Manufacturer: NKK Switches
Data Rate : 3000 Mbps Circuit: SPDT
Switch Function: On-On Current Rating: 5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC: 125V Voltage Rating - DC: 30V
Actuator Style: Concave (Curved) - Illuminated Color - Actuator/Cap: White
Actuator Marking: No Marking Illumination Type, Color: Incandescent, White
Illumination Voltage (Nominal): 12 VAC Mounting Type: Panel Mount, Snap-In
Termination Style: Solder Lug Ingress Protection: -
Features: Epoxy Sealed Terminals Panel Cutout Dimensions: Rectangular - 18.70mm x 16.70mm
Description
Voltage Rating - AC: 125V
Actuator Marking: No Marking
Mounting Type: Panel Mount, Snap-In
Packaging: Bulk
Ingress Protection: -
Actuator Style: Concave (Curved) - Illuminated
Circuit: SPDT
Switch Function: On-On
Features: Epoxy Sealed Terminals
Termination Style: Solder Lug
Manufacturer: NKK Switches
Voltage Rating - DC: 30V
Color - Actuator/Cap: White
Illumination Type, Color: Incandescent, White
Illumination Voltage (Nominal): 12 VAC
Series: MLW
Current Rating: 5A (AC), 3A (DC)
Panel Cutout Dimensions: Rectangular - 18.70mm x 16.70mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLW3012-12-RB-1A
VendorNKK Switches of America Inc
CategorySwitches
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names MLW3012 12 RB 1A