MLW3012-12-RC-1A
Rocker Switches & Paddle Switches SPDT ON-ON W/BEZEL 12V LAMP RED
product image
MLW3012-12-RC-1A Picture
SeekIC No. : 002628225 Detail
MLW3012-12-RC-1A: Rocker Switches & Paddle Switches SPDT ON-ON W/BEZEL 12V LAMP RED
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MLW3012-12-RC-1A
Mfg:
NKK Switches
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPDT Switch Function : ON - NONE - ON
Current Rating : 5 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 30 V Termination Style : Solder Lug
Actuator : Rocker Mounting Style : Snap In
Terminal Seal : Epoxy Contact Plating : Silver
Illumination : Illuminated Illumination Color : Red
Description
Power Rating :
Color :
Switch Function : ON - NONE - ON
Actuator : Rocker
Terminal Seal : Epoxy
Contact Plating : Silver
Current Rating : 5 A
Voltage Rating AC : 250 V
Termination Style : Solder Lug
Mounting Style : Snap In
Contact Form : SPDT
Illumination : Illuminated
Illumination Color : Red
Voltage Rating DC : 30 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationMLW3012-12-RC-1A
VendorNKK Switches of America Inc
CategorySwitches
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names MLW3012 12 RC 1A