MM3Z5V6ST1G
Zener Diodes 5.6V 200mW
product image
MM3Z5V6ST1G Picture
SeekIC No. : 00266418 Detail
MM3Z5V6ST1G: Zener Diodes 5.6V 200mW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MM3Z5V6ST1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Zener Voltage : 5.61 V Voltage Tolerance : 2 %
Voltage Temperature Coefficient : 0.25 mV/K Zener Current : 10 mA
Power Dissipation : 200 mW Maximum Reverse Leakage Current : 1 uA
Maximum Zener Impedance : 40 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOD-323
Packaging : Reel
Description
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 40 Ohms
Zener Current : 10 mA
Voltage Tolerance : 2 %
Maximum Reverse Leakage Current : 1 uA
Power Dissipation : 200 mW
Package / Case : SOD-323
Voltage Temperature Coefficient : 0.25 mV/K
Zener Voltage : 5.61 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationMM3Z5V6ST1G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr1A @ 2V
Tolerance-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-323
PackagingDigi-Reel?
Operating Temperature-65°C ~ 150°C