MMBTH10LT1G
Transistors Bipolar (BJT) 25V VHF Mixer NPN
product image
MMBTH10LT1G Picture
SeekIC No. : 00204524 Detail
MMBTH10LT1G: Transistors Bipolar (BJT) 25V VHF Mixer NPN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MMBTH10LT1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : NPN Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 25 V
Emitter- Base Voltage VEBO : 3 V DC Collector/Base Gain hfe Min : 60 at 4 mA at 10 V
Configuration : Single Maximum Operating Frequency : 650 MHz (Min)
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-23 Packaging : Reel
Description
Maximum DC Collector Current :
Transistor Polarity : NPN
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : SOT-23
Emitter- Base Voltage VEBO : 3 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 25 V
Maximum Operating Frequency : 650 MHz (Min)
DC Collector/Base Gain hfe Min : 60 at 4 mA at 10 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationMMBTH10LT1G
VendorON Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Frequency - Transition650MHz
Noise Figure (dB Typ @ f)-
Current - Collector (Ic) (Max)-
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce60 @ 4mA, 10V
Transistor TypeNPN
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)25V
Gain-
Power - Max300mW