MMBZ5250BT-7-F
Zener Diodes 150MW 20V
product image
MMBZ5250BT-7-F Picture
SeekIC No. : 00274528 Detail
MMBZ5250BT-7-F: Zener Diodes 150MW 20V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MMBZ5250BT-7-F
Mfg:
Diodes Inc.
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Zener Voltage : 20 V Voltage Tolerance : 5 %
Power Dissipation : 150 mW Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Maximum Zener Impedance : 25 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-523
Voltage Temperature Coefficient :
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 25 Ohms
Power Dissipation : 150 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Zener Voltage : 20 V
Package / Case : SOT-523
Parameters:
Technical/Catalog InformationMMBZ5250BT-7-F
VendorDiodes Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Power - Max150mW
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 15V
Tolerance-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-523
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names MMBZ5250BT 7 F