MMBZ5250BW-7
Zener Diodes 20V 200mW
product image
MMBZ5250BW-7 Picture
SeekIC No. : 00283410 Detail
MMBZ5250BW-7: Zener Diodes 20V 200mW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MMBZ5250BW-7
Mfg:
Diodes Inc.
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Zener Voltage : 20 V Voltage Tolerance : 5 %
Zener Current : 6.2 mA Power Dissipation : 200 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA Maximum Zener Impedance : 25 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-323 Packaging : Reel
Description
Voltage Temperature Coefficient :
Voltage Tolerance : 5 %
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 25 Ohms
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Power Dissipation : 200 mW
Zener Voltage : 20 V
Zener Current : 6.2 mA
Package / Case : SOT-323
Parameters:
Technical/Catalog InformationMMBZ5250BW-7
VendorDiodes Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 15V
Tolerance±5%
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-70-3, SOT-323-3
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-65°C ~ 150°C