MMBZ5250ELT1G
Zener Diodes 20V 225mW
product image
MMBZ5250ELT1G Picture
SeekIC No. : 00279257 Detail
MMBZ5250ELT1G: Zener Diodes 20V 225mW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MMBZ5250ELT1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Zener Voltage : 20 V Voltage Tolerance : 5 %
Zener Current : 10 mA Power Dissipation : 300 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA Maximum Zener Impedance : 25 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-23 Packaging : Reel
Description
Voltage Temperature Coefficient :
Voltage Tolerance : 5 %
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 25 Ohms
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Zener Current : 10 mA
Power Dissipation : 300 mW
Package / Case : SOT-23
Zener Voltage : 20 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationMMBZ5250ELT1G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 15V
Tolerance-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23
PackagingCut Tape (CT)
Operating Temperature-65°C ~ 150°C