Zener Diodes 7.5V 500mW
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Zener Voltage : | 7.5 V | Voltage Tolerance : | 3 % |
| Zener Current : | 10 mA | Power Dissipation : | 500 mW |
| Maximum Reverse Leakage Current : | 10 uA | Maximum Operating Temperature : | + 150 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SOD-123 |
| Packaging : | Reel |
| Rating | Symbol | Max | Unit |
| Total Power Dissipation on FR−5 Board, (Note 1) @ TL = 75 Derated above 75 |
PD | 500 6.7 |
mW mW/ |
| Thermal Resistance, (Note 2) Junction−to−Ambient |
RJA | 340 | /W |
| Thermal Resistance, (Note 2) Junction−to−Lead |
RJL | 150 | /W |
| Junction and Storage Temperature Range | TJ, Tstg | −55 to +150 |
| Technical/Catalog Information | MMSZ4693T1 |
| Vendor | ON Semiconductor |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 7.5V |
| Power - Max | 500mW |
| Impedance (Max) (Zzt) | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10A @ 5.7V |
| Tolerance | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOD-123 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MMSZ4693T1 MMSZ4693T1 MMSZ4693T1OSTR ND MMSZ4693T1OSTRND MMSZ4693T1OSTR |