Zener Diodes 3.6V 0.5W Zener
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Zener Voltage : | 3.6 V | Voltage Tolerance : | 5 % |
| Voltage Temperature Coefficient : | - 0.065 % / C | Zener Current : | 20 mA |
| Power Dissipation : | 500 mW | Maximum Reverse Leakage Current : | 15 uA |
| Maximum Zener Impedance : | 24 Ohms | Maximum Operating Temperature : | + 150 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SOD-123 |
| Packaging : | Reel |
| Part Number | MMSZ5227B |
| Power Rating (mW) | 500 |
| NomVZ | 3.6 |
| @ IZT (mA) | 20 |
| Tol V (typ) (%) | 5 |
| IR (µA) | 15 |
|
Parameter |
Value |
Units |
| Storage Temperature |
-55 to +150 |
°C |
| Maximum Junction Temperature |
-55 to +150 |
°C |
| Total Power Dissipation at 25°C Derate above 25°C |
500 6.7 |
mW mW/°C |
| Thermal Resistance (RØJA) Junction to Ambient (note 2) |
340 |
°C/W |
| Maximum Temperature Coefficient |
-0.065 |
%/°C |
| Nominal Zener Voltage (VZ) at 20 mA |
3.6 |
V |
Half watt, General purpose, Medium Current Surface Mount Zener in the SOD-123 package. The MMSZ5227B SOD-123 package has the same footprint as the glass mini-melf (LL-34) package & provides a convenient alternative to the Leadless package.
| Technical/Catalog Information | MMSZ5227B |
| Vendor | Fairchild Semiconductor |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.6V |
| Power - Max | 500mW |
| Impedance (Max) (Zzt) | 24 Ohm |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 15A @ 1V |
| Tolerance | ±5% |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOD-123 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | MMSZ5227B MMSZ5227B MMSZ5227BFS ND MMSZ5227BFSND MMSZ5227BFS |