Transistors Bipolar (BJT) 50mA 12V NPN
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Transistor Polarity : | NPN | Collector- Emitter Voltage VCEO Max : | 12 V |
| Emitter- Base Voltage VEBO : | 2 V | Maximum DC Collector Current : | 0.05 A |
| DC Collector/Base Gain hfe Min : | 20 at 8 mA at 10 V | Configuration : | Single |
| Maximum Operating Frequency : | 1500 MHz | Maximum Operating Temperature : | + 150 C |
| Mounting Style : | Through Hole | Package / Case : | TO-92 |
| Packaging : | Bulk |
|
Rating |
Symbol |
MPS918 |
MPS3563 |
Unit |
| CollectorEmitter Voltage |
VCEO |
15 |
12 |
Vdc |
| Collector-Base Voltage |
VCBO |
30 |
30 |
Vdc |
| Emitter-Base Voltage |
VEBO |
3.0 |
2.0 |
Vdc |
| Collector Current - Continuous |
IC |
50 |
mAdc | |
| Total Device Dissipation @ TA = 25°C Derate above 25°C |
PD |
350 2.8 |
mW mW/°C | |
| Total Device Dissipation @ TC = 25°C Derate above 25°C |
PD |
0.85 6.8 |
Watts mW/°C | |
|
Operating and Storage Junction |
TJ, Tstg |
55 to +150 |
°C | |
| Technical/Catalog Information | MPS3563 |
| Vendor | ON Semiconductor |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Transistor Type | NPN |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 12V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 50mA |
| Power - Max | 350mW |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 20 @ 8mA, 10V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | - |
| Frequency - Transition | 1.5GHz |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-92-3, TO-226AA (Straight Leads) |
| Packaging | Bulk |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | MPS3563 MPS3563 MPS3563OS ND MPS3563OSND MPS3563OS |