MRF6S19140HR3
Transistors RF MOSFET Power HV6 28V 29W LDMOS NI880H
product image
MRF6S19140HR3 Picture
SeekIC No. : 00220618 Detail
MRF6S19140HR3: Transistors RF MOSFET Power HV6 28V 29W LDMOS NI880H
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MRF6S19140HR3
Mfg:
Freescale Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Transistor Polarity : N-Channel
Frequency : 1.93 GHz to 1.99 GHz Gain : 16 dB
Output Power : 29 W Drain-Source Breakdown Voltage : 68 V
Gate-Source Breakdown Voltage : - 0.5 V, + 12 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : NI-880-3 Packaging : Reel
Description
Continuous Drain Current :
Configuration : Single
Transistor Polarity : N-Channel
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Frequency : 1.93 GHz to 1.99 GHz
Drain-Source Breakdown Voltage : 68 V
Gain : 16 dB
Gate-Source Breakdown Voltage : - 0.5 V, + 12 V
Output Power : 29 W
Package / Case : NI-880-3
Features:
Typical 2-carrier N-CDMA Performance: VDD = 28 Volts, IDQ = 1150 mA,Pout = 29 Watts Avg., Full Frequency Band. IS-95 (Pilot, Sync, Paging, Traffic Codes 8 Through 13) Channel Bandwidth = 1.2288 MHz. PAR = 9.8 dB @ 0.01% Probability on CCDF.Power Gain ó 16 dB Drain Efficiency ó 27.5% IM3 @ 2.5 MHz Offset ó -37 dBc @ 1.2288 MHz Channel Bandwidth ACPR @ 885 kHz Offset ó -51 dBc @ 30 kHz Channel Bandwidth
Capable of Handling 10:1 VSWR, @ 28 Vdc, 1960 MHz, 140 Watts CW Output Power
Characterized with Series Equivalent Large-Signal Impedance Parameters
Internally Matched for Ease of Use
Qualified Up to a Maximum of 32 VDDOperation
Integrated ESD Protection
Lower Thermal Resistance Package Applications
Low Gold Plating Thickness on Leads, 40
Pb-Free and RoHS Compliant
In Tape and Reel. R3 Suffix = 250 Units per 56 mm, 13 inch Reel.
Specifications
Rating Symbol Value Unit
Drain-Source Voltage VDSS -0.5, +68 Vdc
Gate-Source Voltage VGS -0.5, +12 Vdc
Total Device Dissipation @ TC = 25°C
Derate above 25°C
PD 530
3
W
W/°C
Storage Temperature Range Tstg -65 to +150 °C
Operating Junction Temperature TJ 200 °C
CW Operation CW 140 W
Description
MRF6S19140HR3 is Designed for PCN and PCS base station applications with frequencies from 1930 to 1990 MHz. Suitable for TDMA, CDMA and multicarrier amplifier applications. To be used in Class AB for PCN-PCS/cellular radio and WLL applications.
Parameters:
Technical/Catalog InformationMRF6S19140HR3
VendorFreescale Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Transistor TypeN-Channel
Voltage - Rated 28V
Current Rating900mA