MRF6V2300NBR5
Transistors RF MOSFET Power VHV6 300W Latrl N-Ch SE Broadband MOSFET
product image
MRF6V2300NBR5 Picture
SeekIC No. : 00219479 Detail
MRF6V2300NBR5: Transistors RF MOSFET Power VHV6 300W Latrl N-Ch SE Broadband MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MRF6V2300NBR5
Mfg:
Freescale Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Transistor Polarity : N-Channel
Frequency : 600 MHz Gain : 25.5 dB
Output Power : 300 W Drain-Source Breakdown Voltage : 110 V
Gate-Source Breakdown Voltage : 10 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-272-4 WB EP Packaging : Reel
Description
Continuous Drain Current :
Configuration : Single
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : 10 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Output Power : 300 W
Drain-Source Breakdown Voltage : 110 V
Frequency : 600 MHz
Gain : 25.5 dB
Package / Case : TO-272-4 WB EP
Parameters:
Technical/Catalog InformationMRF6V2300NBR5
VendorFreescale Semiconductor (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Transistor TypeN-Channel
Voltage - Rated 50V
Current Rating900mA