MRFE6S9125NR1
Transistors RF MOSFET Power HV6E 125W
product image
MRFE6S9125NR1 Picture
SeekIC No. : 00219464 Detail
MRFE6S9125NR1: Transistors RF MOSFET Power HV6E 125W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MRFE6S9125NR1
Mfg:
Freescale Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Configuration : Single Transistor Polarity : N-Channel
Frequency : 880 MHz Gain : 19 dB, 20 dB, 20.2 dB
Output Power : 27 W Drain-Source Breakdown Voltage : - 0.5 V, 66 V
Gate-Source Breakdown Voltage : - 0.5 V, 12 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-270 WB EP Packaging : Reel
Description
Continuous Drain Current :
Configuration : Single
Transistor Polarity : N-Channel
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Gate-Source Breakdown Voltage : - 0.5 V, 12 V
Frequency : 880 MHz
Gain : 19 dB, 20 dB, 20.2 dB
Output Power : 27 W
Drain-Source Breakdown Voltage : - 0.5 V, 66 V
Package / Case : TO-270 WB EP
Parameters:
Technical/Catalog InformationMRFE6S9125NR1
VendorFreescale Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Transistor TypeN-Channel
Voltage - Rated 28V
Current Rating950mA