MS11-CXE240D5
Solid State Relays 24VDC
product image
MS11-CXE240D5 Picture
SeekIC No. : 0096737 Detail
MS11-CXE240D5: Solid State Relays 24VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MS11-CXE240D5
Mfg:
Crydom
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product Type : Industrial Mount Mounting Style : DIN Rail
Control Voltage Range : 15 VDC to 32 VDC Load Voltage Rating : 280 V
Load Current Rating : 5 A Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Output Device : SCR
Description
Package / Case :
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Product Type : Industrial Mount
Mounting Style : DIN Rail
Output Device : SCR
Load Current Rating : 5 A
Load Voltage Rating : 280 V
Control Voltage Range : 15 VDC to 32 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationMS11-CXE240D5
VendorCrydom Co.
CategoryRelays
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseModule
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Load Current5A
Voltage - Input15 ~ 32VDC
Voltage - Load12 ~ 280 V