MT9D131C12STC
SENSOR IMAGE 2MP CMOS 48-CLCC
product image
MT9D131C12STC Picture
SeekIC No. : 004135424 Detail
MT9D131C12STC: SENSOR IMAGE 2MP CMOS 48-CLCC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MT9D131C12STC
  • Qty
  • 0~96
Quick Details
Series: - Manufacturer: Aptina LLC
Pixel Size: 2.8µm x 2.8µm Active Pixel Array: 1600H x 1200V
Frames per Second: 15 Packaging : Reel
Voltage - Supply: 2.5 V ~ 3.1 V Type: CMOS Imaging
Package / Case: 48-CLCC Supplier Device Package: 48-CLCC
Description
Series: -
Type: CMOS Imaging
Packaging: Tray
Frames per Second: 15
Manufacturer: Aptina LLC
Voltage - Supply: 2.5 V ~ 3.1 V
Package / Case: 48-CLCC
Supplier Device Package: 48-CLCC
Active Pixel Array: 1600H x 1200V
Pixel Size: 2.8µm x 2.8µm
Description
MT9D131C12STC has many features. (1) Digitalclarity  CMOS imaging technology. (2) Ultra low-power, low-cost, progressive scan. (3) 2-megapixel resolution (1,600H x 1,200V). (4) 1/3.2-inch optical format. (5) 15 frames per second (fps) at full resolution. (6) 30 frames per second (fps) at 800x600 or smaller. (7) Integrated auto focus and optical zoom. (8) Real-time JPEG encoder. (9) On-chip image flow processor for single-chip camera module. (10) Numerous automatic functions for on-the-fly image correction and enhancement. (11) On-chip, 10-bit analog-to-digital converter. (12) Two-wire serial interface. (13) Progressive ITU_R BT.656 (YCbCr), 565RGB, 555RGB, 444RGB, and raw output data formats. (14) JPEG 4:2:2 and 4:2:0 output. That are all the main features.
Some important specifications of MT9D131C12STC have been concluded into several points as follow. (1) Its pixel size is 2.8um x 2.8um. (2) Its array format (active) would be 1600H x 1200V. (3) Its imaging area would be 4.73mm x 3.52mm. (4) Its color filter array would be RGB bayer color filters. (5) Its optical format would be 1/3.2 inch. (6) Its frame rates would be 15fps (1600 x 1200) and 30fps (800 x 600). (7) Its scan mode would be progressive. (8) Its shutter would be electrical rolling shutter (ERS) with global reset. (9) Its signal to noise ratio would be >41dB max. (10) Its supply voltage would be digital I/O: 1.7V to 3.1V and digital core: 1.7V to 1.95V and analog: 2.5V to 3.1V. (11) Its operating temperature would be from -30°C to +70°C. And so on. If you have any question or suggestion or want to know more information about MT9D131C12STC please contact us for details. Thank you!
Parameters:
Technical/Catalog InformationMT9D131C12STC
VendorAptina Imaging
CategorySensors, Transducers
Pixel Size2.8m x 2.8m
Frames per Second15
Voltage - Supply2.5 V ~ 3.1 V