MX25L12845E
product image
MX25L12845E Picture
SeekIC No. : 004431613 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MX25L12845E
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
GENERAL
• Serial Peripheral Interface compatible -- Mode 0 and Mode 3
mode) structure
• 4096 Equal Sectors with 4K bytes each
- Any Sector can be erased individually
• 512 Equal Blocks with 32K bytes each
- Any Block can be erased individually
• 256 Equal Blocks with 64K bytes each
• Power Supply Operation
- 2.7 to 3.6 volt for read, erase, and program operations
• Latch-up protected to 100mA from -1V to Vcc +1V
PERFORMANCE
• High Performance
VCC = 2.7~3.6V
- Normal read
- 50MHz
- Fast read (Normal Serial Mode)
- 1 I/O: 104MHz with 8 dummy cycles
- 2 I/O: 70MHz with 4 dummy cycles
- 4 I/O: 70MHz with 6 dummy cycles
- Fast read (Double Transfer Rate Mode)
- 1 I/O: 50MHz with 6 dummy cycles
- 2 I/O: 50MHz with 6 dummy cycles
- 4 I/O: 50MHz with 8 dummy cycles
- Fast program time: 1.4ms(typ.) and 5ms(max.)/page (256-byte per page)
- Byte program time: 9us (typical)
- Continuously Program mode (automatically increase address under word program mode)
• Low Power Consumption
- Low active read current: 45mA(max.) at 104MHz, 40mA(max.) at 66MHz and 30mA(max.) at 33MHz
- Low active programming current: 25mA (max.)
- Low active erase current: 25mA (max.)
- Low standby current: 100uA (max.)
- Deep power down current: 40uA (max.)
• Typical 100,000 erase/program cycles
SOFTWARE FEATURES
• Input Data Format
- 1-byte Command code
• Advanced Security Features
- Flexible block or individual block protect selection
- Additional 4K bits secured OTP for unique identifier
• Auto Erase and Auto Program Algorithms
- Automatically erases and verifies data at selected sector
program pulse width (Any page to be programed should have page in the erased state first.)
• Status Register Feature
• Electronic Identification
- JEDEC 1-byte Manufacturer ID and 2-byte Device ID
- RES command for 1-byte Device ID
- Both REMS,REMS2, REMS4 and REMS4D commands for 1-byte Manufacturer ID and 1-byte Device ID
• Support Common Flash Interface (CFI)(TBD)
HARDWARE FEATURES
• SCLK Input
- Serial clock input
• SI/SIO0
- Serial Data Input or Serial Data Input/Output for 2 x I/O mode and 4 x I/O mode
• SO/SIO1/PO7
- Serial Data Output or Serial Data Input/Output for 2 x I/O mode and 4 x I/O mode or Parallel Data
• WP#/SIO2
- Hardware write protection or serial data Input/Output for 4 x I/O mode
• NC/SIO3
- NC pin or serial data Input/Output for 4 x I/O mode
• PO0~PO6
- For parallel mode data
• PACKAGE
- 16-pin SOP (300mil)
- All Pb-free devices are RoHS Compliant
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
RATING VALUE
Ambient Operating Temperature Industrial grade -40 to 85
Storage Temperature -55 to 125
Applied Input Voltage -0.5V to 4.6V
Applied Output Voltage -0.5V to 4.6V
VCC to Ground Potential -0.5V to 4.6V
NOTICE:
to absolute maximum rating conditions for extended period may affect reliability.
2. Specifications contained within the following tables are subject to change.
3. During voltage transitions, all pins may overshoot Vss to -2.0V and Vcc to +2.0V for periods up to 20ns, see Figure 2, 3.