N-1300SCRL4X1
BATT PACK 4.8V 1300MAH NICAD
product image
N-1300SCRL4X1 Picture
SeekIC No. : 002848481 Detail
N-1300SCRL4X1: BATT PACK 4.8V 1300MAH NICAD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N-1300SCRL4X1
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: Cadnica Manufacturer: Sanyo Energy
Frequency Band : 300 MHz to 3 GHz Battery Chemistry: Nickel Cadmium
Rechargeability: Yes Battery Cell Size: SC
Number of Cells: 4 Voltage - Rated: 4.8V
Capacity: 1.3Ah Structure: Front to Back, 1 Row x 4 Cells
Termination Style: Solder Tab
Description
Termination Style: Solder Tab
Number of Cells: 4
Structure: Front to Back, 1 Row x 4 Cells
Series: Cadnica
Manufacturer: Sanyo Energy
Battery Chemistry: Nickel Cadmium
Rechargeability: Yes
Battery Cell Size: SC
Voltage - Rated: 4.8V
Capacity: 1.3Ah
Size / Dimension: 0.88" L x 0.88" W x 6.66" H (22.3mm x 22.3mm x 169.2mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationN-1300SCRL4X1
VendorSanyo Energy (VA)
CategoryBattery Assemblies, Packs
Battery Cell SizeSC - Button Top
Number of Cells4
Voltage - Rated 4.8V