N-270AAF10
BATT PACK 12.0V 270MAH NICAD
product image
N-270AAF10 Picture
SeekIC No. : 002849513 Detail
N-270AAF10: BATT PACK 12.0V 270MAH NICAD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N-270AAF10
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Cadnica Manufacturer: Sanyo Energy
Battery Chemistry: Nickel Cadmium Rechargeability: Yes
Operating Supply Voltage : 3.3 V to 10 V Battery Cell Size: 2/3 AA
Number of Cells: 10 Voltage - Rated: 12V
Capacity: 270mAh Structure: Side to Side, 1 Row x 10 Cells
Termination Style: Solder Tab
Description
Termination Style: Solder Tab
Series: Cadnica
Manufacturer: Sanyo Energy
Battery Chemistry: Nickel Cadmium
Rechargeability: Yes
Voltage - Rated: 12V
Number of Cells: 10
Structure: Side to Side, 1 Row x 10 Cells
Battery Cell Size: 2/3 AA
Capacity: 270mAh
Size / Dimension: 5.59" L x 0.56" W x 1.17" H (142.0mm x 14.2mm x 29.8mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationN-270AAF10
VendorSanyo Energy (VA)
CategoryBattery Assemblies, Packs
Battery Cell Size2/3 AA - Flat Top
Number of Cells10
Voltage - Rated 12V