N-700AACLF5
BATT PACK 6.0V 700MAH NICAD
product image
N-700AACLF5 Picture
SeekIC No. : 002847482 Detail
N-700AACLF5: BATT PACK 6.0V 700MAH NICAD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N-700AACLF5
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: Cadnica Manufacturer: Sanyo Energy
Battery Chemistry: Nickel Cadmium Rechargeability: Yes
Battery Cell Size: AA Number of Cells: 5
Voltage - Rated: 6V Capacity: 700mAh
Structure: Side to Side, 1 Row x 5 Cells Dimensions : 80 mm x 35 mm x 12 mm
Termination Style: Solder Tab
Description
Battery Cell Size: AA
Termination Style: Solder Tab
Voltage - Rated: 6V
Number of Cells: 5
Structure: Side to Side, 1 Row x 5 Cells
Series: Cadnica
Manufacturer: Sanyo Energy
Battery Chemistry: Nickel Cadmium
Rechargeability: Yes
Capacity: 700mAh
Size / Dimension: 2.76" L x 0.55" W x 1.91" H (70.0mm x 14.0mm x 48.5mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationN-700AACLF5
VendorSanyo Energy (VA)
CategoryBattery Assemblies, Packs
Battery Cell SizeAA - Button Top
Number of Cells5
Voltage - Rated 6V