N74F132D,602
IC TRIGGER NAND QUAD 2INPUT SO14
product image
N74F132D,602 Picture
SeekIC No. : 003544597 Detail
N74F132D,602: IC TRIGGER NAND QUAD 2INPUT SO14
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N74F132D,602
Quick Details
Series: 74F Manufacturer: NXP Semiconductors
Logic Type: NAND Gate Number of Circuits: 4
Number of Inputs: 2 Features: Schmitt Trigger
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V Supply Voltage - Max : 1.9 V
Current - Quiescent (Max): - Current - Output High, Low: 1mA, 20mA
Logic Level - Low: 0.8V Logic Level - High: 2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL: 8.5ns @ 5V, 50pF Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount Supplier Device Package: 14-SO
Package / Case: 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Description
Features: Schmitt Trigger
Mounting Type: Surface Mount
Number of Inputs: 2
Logic Type: NAND Gate
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Logic Level - High: 2V
Logic Level - Low: 0.8V
Number of Circuits: 4
Supplier Device Package: 14-SO
Max Propagation Delay @ V, Max CL: 8.5ns @ 5V, 50pF
Series: 74F
Current - Quiescent (Max): -
Current - Output High, Low: 1mA, 20mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Packaging: Tube
Manufacturer: NXP Semiconductors
Parameters:
Technical/Catalog InformationN74F132D,602
VendorNXP Semiconductors
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits4 - Quad
Package / Case14-SOIC (3.9mm Width), 14-SOL
Logic TypeNAND Gate - Schmitt Trigger
PackagingTube
Mounting TypeSurface Mount
Number of Inputs2
Supply Voltage4.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V