N74F175AD,602
IC QUAD D-TYPE F-F 16SOIC
product image
N74F175AD,602 Picture
SeekIC No. : 003542708 Detail
N74F175AD,602: IC QUAD D-TYPE F-F 16SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N74F175AD,602
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: 74F Manufacturer: NXP Semiconductors
Logic Family : 74FCT Function: Master Reset
Type: D-Type Bus Output Type: Differential
Number of Elements: 1 Number of Bits per Element: 4
Frequency - Clock: 160MHz Delay Time - Propagation: 4ns
Trigger Type: Positive Edge Current - Output High, Low: 1mA, 20mA
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Description
Function: Master Reset
Number of Elements: 1
Trigger Type: Positive Edge
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount
Frequency - Clock: 160MHz
Output Type: Differential
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Type: D-Type Bus
Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Bits per Element: 4
Series: 74F
Current - Output High, Low: 1mA, 20mA
Delay Time - Propagation: 4ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationN74F175AD,602
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (3.9mm Width)
FunctionMaster Reset
Number of Bits per Element4
Number of Elements1 - Single
Output TypeDifferential
Trigger TypePositive Edge
TypeD-Type Bus
PackagingTube
Delay Time - Propagation4ns
Frequency - Clock160MHz
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V