N74F175AN,602
IC QUAD D-TYPE F-F 16DIP
product image
N74F175AN,602 Picture
SeekIC No. : 003542710 Detail
N74F175AN,602: IC QUAD D-TYPE F-F 16DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N74F175AN,602
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: 74F Manufacturer: NXP Semiconductors
Logic Family : 74FCT Function: Master Reset
Type: D-Type Bus Output Type: Differential
Number of Elements: 1 Number of Bits per Element: 4
Frequency - Clock: 160MHz Delay Time - Propagation: 4ns
Trigger Type: Positive Edge Current - Output High, Low: 1mA, 20mA
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Description
Function: Master Reset
Number of Elements: 1
Trigger Type: Positive Edge
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Frequency - Clock: 160MHz
Output Type: Differential
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Type: D-Type Bus
Number of Bits per Element: 4
Series: 74F
Current - Output High, Low: 1mA, 20mA
Delay Time - Propagation: 4ns
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Package / Case: 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Manufacturer: NXP Semiconductors
Parameters:
Technical/Catalog InformationN74F175AN,602
VendorNXP Semiconductors
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (300 mil)
FunctionMaster Reset
Number of Bits per Element4
Number of Elements1 - Single
Output TypeDifferential
Trigger TypePositive Edge
TypeD-Type Bus
PackagingTube
Delay Time - Propagation4ns
Frequency - Clock160MHz
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V