N74F1804D,602
IC GATE NAND HEX 2INPUT 20SOICW
product image
N74F1804D,602 Picture
SeekIC No. : 003544997 Detail
N74F1804D,602: IC GATE NAND HEX 2INPUT 20SOICW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N74F1804D,602
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: 74F Manufacturer: NXP Semiconductors
Logic Type: NAND Gate Number of Circuits: 6
Number of Inputs: 2 Features: -
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V Supply Voltage - Max : 1.9 V
Current - Quiescent (Max): - Current - Output High, Low: 48mA, 48mA
Logic Level - Low: 0.8V Logic Level - High: 2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL: 4.5ns @ 5V, 50pF Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount Supplier Device Package: 20-SO
Package / Case: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Description
Mounting Type: Surface Mount
Number of Inputs: 2
Features: -
Logic Type: NAND Gate
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Logic Level - High: 2V
Logic Level - Low: 0.8V
Number of Circuits: 6
Series: 74F
Current - Quiescent (Max): -
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Supplier Device Package: 20-SO
Max Propagation Delay @ V, Max CL: 4.5ns @ 5V, 50pF
Packaging: Tube
Current - Output High, Low: 48mA, 48mA
Manufacturer: NXP Semiconductors
Parameters:
Technical/Catalog InformationN74F1804D,602
VendorNXP Semiconductors
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits6 - Hex
Package / Case20-SOIC (7.5mm Width)
Logic TypeNAND Gate
PackagingTube
Mounting TypeSurface Mount
Number of Inputs2
Supply Voltage4.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V