N74F191N,602
IC BINARY COUNTER UP/DOWN 16DIP
product image
N74F191N,602 Picture
SeekIC No. : 003539805 Detail
N74F191N,602: IC BINARY COUNTER UP/DOWN 16DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N74F191N,602
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: 74F Manufacturer: NXP Semiconductors
Logic Family : MC145 Logic Type: Binary Counter
Direction: Up, Down Number of Elements: 1
Number of Bits per Element: 4 Reset: -
Timing: Asynchronous Count Rate: 125MHz
Trigger Type: Positive Edge Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 16-DIP (0.300", 7.62mm) Supplier Device Package: 16-DIP
Description
Logic Type: Binary Counter
Number of Elements: 1
Number of Bits per Element: 4
Trigger Type: Positive Edge
Direction: Up, Down
Reset: -
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Timing: Asynchronous
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging: Tube
Series: 74F
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Manufacturer: NXP Semiconductors
Supplier Device Package: 16-DIP
Count Rate: 125MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationN74F191N,602
VendorNXP Semiconductors
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Logic TypeBinary Counter
Trigger TypePositive Edge
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Number of Bits per Element4
Number of Elements1 - Single
DirectionUp, Down
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (300 mil)
Reset-
PackagingTube
Count Rate125MHz